Pomoc
Pomoc
Przeszukaj Pomoc Przeszukaj Pomocporady
Wpisz szukane słowo

Zasady dotyczące bezpieczeństwa produktów

 

Zasady

Wspieramy agencje rządowe w celu ochrony konsumentów przed niebezpiecznymi produktami. Sprzedawcy nie mogą oferować przedmiotów, których sprzedaż jest zabroniona z powodu wycofania z obrotu. Jeśli sprzedaż przedmiotu wycofanego z obrotu jest legalna, sprzedawcy muszą umieścić w treści oferty stosowną informację o wycofaniu z obrotu.

Sprawdź, czy Twoja oferta spełnia poniższe wytyczne. Jeśli ich nie spełnia, możemy ją usunąć oraz ograniczyć funkcjonalność Twojego konta lub je zawiesić.

Wytyczne

Dozwolone

 • Przedmioty, które obecnie nie są wycofane z obrotu przez producenta lub inną agencję

Podlega ograniczeniom

Sposób wystawiania niektórych przedmiotów jest regulowany prawnie. Poniższe typy przedmiotów muszą być zgodne z tymi standardami bezpieczeństwa:

 • Niedozwolone jest wystawianie zabawek magnetycznych z małymi elementami, które mogą być atrakcyjne dla dzieci lub które mogłyby zostać połknięte przez małe dzieci. Małe magnesy mogą być wystawiane tylko jako elementy mocujące w kategorii Firma i Przemysł > Wyroby mocujące i metalowe > Magnesy.

 • Wskaźniki laserowe muszą mieć moc wyjściową 1miliwat (mW) lub mniejszą i być klasy 1M, 1C, 2/II lub 2M/IIM. Niedozwolone są lasery wojskowe, taktyczne lub o dużej mocy.

 • Czujniki dymu lub tlenku węgla muszą być jednej z zatwierdzonych marek. Niemarkowe i niebezpieczne czujniki dymu lub tlenku węgla są niedozwolone.

 • Nie można wystawiać osobno akumulatorów 18650, ponieważ nie są przeznaczone do sprzedaży konsumentom i mogą być dla nich potencjalnie niebezpieczne podczas użytkowania, transportu, przechowywania, ładowania lub używania do zasilania urządzeń. Akumulatory 18650 mogą być sprzedawane wyłącznie jako część składowa zestawu akumulatorów z produktem zaprojektowanym do ich używania.

 • Produkty z łatwym dostępem do baterii guzikowych są zabronione. Baterie guzikowe są łatwe do połknięcia i mogą spowodować problemy ze zdrowiem lub śmierć.

 • Produkty wymagające oznakowania CE/UKCA, muszą być opatrzone znakiem CE/UKCA, a sprzedawca musi umieścić tę informację w opisie produktu oraz zapewnić wgląd do wymaganej dokumentacji.

 • Dozwolone zapalniczki mogą być wystawione, tylko jeśli posiadają zabezpieczenie przed dziećmi. Sprawdź w sekcji Niedozwolone poniżej przykłady typów zapalniczek, których sprzedaż jest zabroniona.

 • Sprzedawcy działający jako firmy mogą sprzedawać nowe dwukołowe deski elektryczne (deskorolki/jeździki elektryczne), które spełniają wszystkie stosowne wymagania prawne i standardy dotyczące bezpieczeństwa. Sprzedawcy muszą w opisie przedmiotu dodać obraz wyraźnie zeskanowanego certyfikatu CE, który potwierdza, że wystawiona deska elektryczna jest zgodna z dyrektywą maszynową (Machinery Directive 2006/42/EC).

 • Kwalifikujący się sprzedawcy mogą wystawiać foteliki samochodowe dla dzieci, które spełniają wymagania przepisów UE i są odpowiednio oznaczone. Musisz wskazać w swojej ofercie sprzedaży, że fotelik spełnia te standardy. Nie wolno wystawiać używanych fotelików samochodowych. Więcej informacji znajdziesz pod tym łączem.

 • Kwalifikujący się sprzedawcy mogą wystawiać łóżeczka dziecięce. Wszystkie łóżeczka dziecięce muszą spełniać normy bezpieczeństwa UE. Informacje o zgodności z normami muszą być zamieszczone w ofercie sprzedaży. Nie wolno wystawiać używanych łóżeczek dziecięcych.

 • Kwalifikujący się sprzedawcy mogą wystawiać nowe kaski rowerowe. Nie wolno wystawiać używanych kasków rowerowych.

Niedozwolone

 • Produkty wycofane z obrotu przez producenta lub inną agencję rządową.

 • Przedmioty, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa, określone przez dowolny organ administracji publicznej.

 • Przedmioty, których sprzedaż jest zabroniona przez prawo lub regulacje ze względu na zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa.

 • Aktualne informacje można znaleźć w witrynie systemu Safety Gate: Rapid Alert System i w portalu OECD Global Recalls.

 • Produkty bez oznaczenia znakiem CE, gdy jest on wymagany przez prawo.

 • Produkty niezgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa produktów. Obejmuje to między innymi dyrektywę maszynową (Machinery Directive 2006/42/EC), rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa sprzętu elektrycznego z 2016 r., rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa wtyczek i gniazd z 1994 r. i dyrektywę dotyczącą produktów kosmetycznych (Cosmetic Directive 1223/2009).

 • Przedmioty, które stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia, bezpieczeństwa lub mienia, określone przez organy administracji rządowej. Na ich wniosek będziemy usuwać wskazane oferty sprzedaży.

Przykłady niedozwolonych przedmiotów (lista nie jest kompletna):

 • Lasery klasy 3B i lasery ręczne z mocą wyjściową ponad 1 miliwat (mW).

 • Sprzedawcy indywidualni nie mogą oferować na sprzedaż dwukołowych desek elektrycznych. Ponadto nie wolno sprzedawać takich używanych urządzeń.

 • Zapalniczki, które naruszają przepisy międzynarodowe lub prawo Unii Europejskiej, w tym:

  • Duże zapalniczki

  • Zapalniczki atrakcyjne dla dzieci lub zapalniczki-gadżety. Definicję zapalniczek-gadżetów można znaleźć poniżej w sekcji Dodatkowe informacje.

Informacje dodatkowe

 • Zanim wystawisz ofertę sprzedaży, sprawdź stronę internetową producenta, portale Safety Gate oraz OECD z informacjami o produktach wycofanych z obrotu.

 • Możesz także skonsultować z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 • Kupujący również powinni sprawdzać informacje o produktach wycofanych z obrotu, zwłaszcza w przypadku przedmiotów, które często kupują.

Jeśli wysyłasz przedmioty za granicę, musisz przestrzegać wszystkich przepisów obowiązujących w krajach, do których wysyłasz przedmiot. Usuniemy wszystkie przedmioty, w przypadku których otrzymamy od dowolnego państwowego organu regulacyjnego informacje, że są one niebezpieczne lub zostały wycofane.

Sprawdź informacje o zakazie zapalniczek-gadżetów w ramach UE: http://ec.europa.eu/consumers/archive/cons_safe/prod_safe/gpsd/lighters/guidelines.pdf

Terminem zapalniczka-gadżet są określane:

"Urządzenia do wytwarzania płomienia używane powszechnie przez konsumentów do zapalania papierosów, cygar i fajek, w tym także dowolne oprawki na zapalniczki, które można nałożyć później, lub dodatkowe części, które można zamocować później, a których konstrukcja w jakikolwiek sposób nawiązuje do innego przedmiotu powszechnie uznawanego za przeznaczony do użytku przez dzieci poniżej 51 miesięcy lub dla nich atrakcyjny, lub które są wyposażone w efekty dźwiękowe lub animowane. Zapalniczka-gadżet może działać na dowolny rodzaj paliwa, w tym na butan lub paliwo płynne. Definicja ta obejmuje, lecz nie jest do nich ograniczona, zapalniczki lub oprawki na nie, których kształt przypomina postaci z filmów rysunkowych, zabawki, broń palną, zegarki, telefony, instrumenty muzyczne, pojazdy, postaci ludzkie lub części ciała, zwierzęta, potrawy lub napoje, lub zapalniczki odtwarzające dźwięki, lub zapalniczki z efektami świetlnymi lub ruchomymi elementami, lub zapalniczki w inny sposób przyciągające uwagę. Wykluczone są zapalniczki, które są ozdobione napisem lub nadrukiem logo, nakleją, kalkomanią, rysunkiem lub termokurczliwą osłonką."

 

Niektóre przepisy prawne zabraniają sprzedaży towarów wycofanych z obrotu.

Skontaktuj się z obsługą klienta

Kontakt z nami

Masz pytanie? Napisz do nas

 Kontakt z nami

Zapytaj użytkowników

Uzyskaj pomoc w Centrum odpowiedzi