Pomoc
Pomoc
Przeszukaj Pomoc Przeszukaj Pomocporady
Wpisz szukane słowo

Informacje dotyczące praw autorskich*

Jak sprawdzić, czy wystawiając aukcję lub publikując treści nie naruszasz praw autorskich lub innych praw?

Poniższe wytyczne pomogą Ci ustalić, czy Twoja aukcja lub treści powodują naruszenie praw (złamanie przepisów o ochronie praw autorskich i praw pokrewnych) lub są zakazane (niedozwolone przez eBay). Brak możliwości wystawiania takich aukcji lub publikowania takich treści ochroni Cię przed odpowiedzialnością i pomaga zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Sprzedaż lub kupno takiego przedmiotu może stać się przyczyną powstania odpowiedzialności cywilnej lub karnej. Twoja aukcja może być zakończona przed czasem, a Twoje konto w eBay może zostać zawieszone.

Wytyczne eBay:

  • Wbrew powszechnej opinii fakt, że materiał został umieszczony w Internecie nie oznacza, że stał się on własnością publiczną i może być dowolnie pobierany, kopiowany bądź użytkowany przez innych. Twórcy zawartości stron WWW posiadają zapewne prawa autorskie, znaki towarowe i inne prawa do materiałów, które tworzą. Kopiowanie, modyfikowanie i tworzenie odnośników do zawartości stworzonej przez innych może narazić Cię na odpowiedzialność prawną.

  • Kopiowanie jest niedozwolone! Przygotowując aukcję lub swoje treści powinieneś generalnie korzystać jedynie z materiałów (tekst, zdjęcia itp.) oraz znaków towarowych/nazw, które stworzyłeś lub sam posiadasz, względnie podpisałeś umowę licencji z właścicielem.

  • Linkowanie do zdjęć bez zgody ich właściciela jest niedozwolone! Nie możesz umieszczać linków do wykonanych przez kogoś innego zdjęć (aby ukazywały się one na stronach Twoich aukcji) bez zgody ich właściciela.

Czym są prawa autorskie?

Prawa autorskie są ochroną stworzoną przez prawo dla pewnych dzieł lub ich autorstwa, z uwzględnieniem tekstu, obrazów, muzyki itp. Właściciel praw autorskich posiada wyłączne prawo do powielania, dystrybucji i tworzenia zapożyczeń. Aukcje często zawierają tekst, zdjęcia oraz nazwy/znaki towarowe firm. Tekst, fotografie i filmy, które tworzysz i wykorzystujesz w swoich aukcjach lub postach, mogą być również chronione przepisami o ochronie praw autorskich i praw pokrewnych.

Jeśli kopiujesz czyjś tekst, oryginalne fotografie lub inne treści, bądź kopiujesz tekst, oryginalne fotografie lub inne treści z innego miejsca (zależnie od tego, jak dużo kopiujesz), może dojść do naruszenia czyichś praw autorskich. Ich właściciele mogą zażądać zakończenia Twojej aukcji za pośrednictwem naszego Programu Zweryfikowanego Posiadacza Praw. Poniżej podajemy przykłady działań potencjalnie naruszających prawo:

  • Skanujesz zdjęcia Elvisa Presleya (bez zezwolenia) w celu wykorzystania go w aukcji, na której sprzedajesz jego autentyczny autograf.

  • Kopiujesz tekst i zdjęcia (bez zezwolenia) z czyjejś aukcji i wklejasz je do opisu swojej aukcji po to, aby sprzedać ten sam przedmiot. (Dokonanie drobnych modyfikacji tekstu nie zwalnia z odpowiedzialności, jeśli tekst jest w sposób zasadniczy podobny do tekstu oryginalnego.)

  • Kopiujesz adres internetowy zdjęcia ze strony www producenta kijów golfowych lub aukcji innego użytkownika, dzięki czemu zdjęcie to zostaje wyświetlone w Twojej aukcji (bez zezwolenia).

Czym jest znak towarowy?


Jest to nazwa lub logo wykorzystywane przez firmę (lub osobę) w celu zidentyfikowania swoich towarów lub usług.

Poniżej podajemy przykłady aukcji potencjalnie naruszających prawa:

  • Aukcja niemarkowych okularów przeciwsłonecznych z wykorzystaniem znauk towarowego firmy Rayban.

  • Aukcja pluszaka nie wykonanego przez firmę Disney ze zdjęciem Myszki Miki (Mickey Mouse) w opisie aukcji.

Informacje dodatkowe

*Niniejsza informacja nie stanowi porady prawnej. W przypadku powzięcia jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy wolno jest sprzedać artykuł lub nazwę domeny, zachęcamy do skontaktowania się z właścicielem znaku towarowego lub adwokatem.

Skontaktuj się z obsługą klienta

Jeśli w Pomocy nie ma tematów, których szukasz, zadaj pytanie.

Kontakt z nami

Masz pytanie? Napisz do nas

 Kontakt z nami

Zapytaj użytkowników

Uzyskaj pomoc w Centrum odpowiedzi