Zmiana wymagań dotyczących VAT w Niemczech

Co musisz wiedzieć

      Zgodnie z obowiązującymi od 1 lipca 2021 r. nowymi przepisami o podatku VAT wszyscy sprzedawcy, którzy muszą zarejestrować się jako płatnicy VAT w Niemczech, będą musieli posiadać także niemiecki numer VAT i podać go na swoim koncie eBay. Ten proces zastąpi obecny wymóg przesyłania pisemnego zaświadczenia.

      Sprzedawcy podlegający obowiązkowi rejestracji do VAT w Niemczech, którzy nie podadzą poprawnego niemieckiego numeru VAT, zostaną zablokowani.

Zmiana wymagań dotyczących VAT w Niemczech

Nowelizacja niemieckiej ustawy o podatku VAT wchodząca w życie 1 lipca 2021 r. nakłada na platformy marketplace obowiązek zapewnienia zgodności danych sprzedawców z wymaganiami dotyczącymi VAT.  

Oznacza to, że wszyscy sprzedawcy, którzy muszą zarejestrować się jako płatnicy VAT w Niemczech, będą musieli podać nam niemiecki numer VAT. Dotyczy to również sprzedawców działających w ramach niemieckiego programu pomocy dla małych przedsiębiorstw (Kleinunternehmerregelung).

eBay przeprowadzi we współpracy z niemieckimi władzami zautomatyzowane kontrole zgodności danych kont firmowych eBay z danymi dotyczącymi VAT zarejestrowanymi w niemieckim urzędzie skarbowym.

O tym musisz pamiętać

      Zwykle sprzedawca musi zarejestrować się jako podatnik VAT w Niemczech, jeżeli spełnia jeden z tych warunków:

      ma siedzibę w Niemczech,

      sprzedaje towary magazynowane w Niemczech,

      przekroczył w Niemczech próg sprzedaży na odległość. Po 1 lipca 2021 r. sprzedawca może zarejestrować się jako płatnik VAT zgodnie z zasadami sprzedaży na odległość lub skorzystać z unijnej usługi kompleksowej obsługi One Stop Shop (OSS), aby zadeklarować stawkę VAT doliczonego do ceny sprzedaży dla klientów w Niemczech. Więcej informacji na stronach UE

      Sprzedawcy zobowiązani do podania niemieckiego numeru VAT, którzy tego nie zrobią, nie będą mogli prowadzić sprzedaży, ponieważ zgodnie z §22f UStG (niemieckiej ustawy o VAT) posiadanie numeru VAT będzie obowiązkowe. Dowiedz się więcej

Co musisz zrobić

      Sprawdź, czy Twoja firma ma obowiązek rejestracji do VAT w Niemczech. Jeśli tak, zarejestruj się w niemieckim urzędzie skarbowym i złóż wniosek o nadanie niemieckiego numeru VAT.

      Dopilnuj, aby na koncie eBay podać niemiecki numer VAT swojej firmy: www.ebay.pl/spr/vat

      Sprawdź, czy dane firmy na Twoim koncie eBay są zgodne z danymi zarejestrowanymi w niemieckim urzędzie skarbowym na potrzeby numeru VAT.

      Jeżeli danych brakuje lub są one niezgodne, jak najszybciej je zaktualizuj, aby móc bez zakłóceń sprzedawać na eBay po 1 lipca 2021 r.

      W razie wątpliwości skonsultuj się z doradcą podatkowym.