Pomoc
Pomoc
Przeszukaj Pomoc Przeszukaj Pomocporady
Wpisz szukane słowo

Podatek VAT a sprzedaż na eBay

VAT a opłaty za sprzedaż

VAT to podatek pobierany od większości produktów i usług w UE, w tym także świadczonych przez nas usług. Ponieważ eBay ma siedzibę w UE, opłaty naliczane przez nas europejskim użytkownikom prywatnym (nie firmom), zawierają VAT wg stawki w kraju, w którym (jako nasz klient) masz siedzibę.

Jeśli potwierdzisz, że sprzedajesz jako firma z siedzibą w kraju UE innym niż Niemcy i Wielka Brytania oraz zapiszesz w naszym systemie swój nr identyfikacyjny VAT (NIP z kodem kraju), nie będziemy doliczać VAT do Twoich opłat za sprzedaż. Faktury z opłatami za sprzedaż będą zawierać Twój nr identyfikacyjny VAT oraz opłaty netto. Zgodnie z ew. wymogami w Twoim kraju, możesz mieć obowiązek samodzielnego rozliczenia VAT (tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia, ang. reverse charge mechanism).

W przypadku sprzedawców z siedzibą w Niemczech i Wielkiej Brytanii, niezależnie od tego czy prowadzą firmę, czy nie, będziemy naliczać opłaty z VAT wg lokalnej stawki.

Dopilnuj, aby Twój adres, zwłaszcza kraj, podany dla konta eBay był poprawny. W przypadku zmiany adresu, zaktualizuj swoje dane kontaktowe.

Jeśli chcesz poznać nasze zasady dla sprzedawców, którzy mają wymóg naliczania VAT przy sprzedaży na eBay, przejdź do sekcji Twoja sprzedaż na eBay.

Jak założyć konto firmowe i uzyskać zwolnienie z VAT

Jeśli korzystasz z eBay wyłącznie w celach biznesowych:

aby kwalifikować się do zwolenienia z VAT doliczanego do opłat za sprzedaż

Gdy zweryfikujemy informacje o Twojej firmie oraz Twój nr identyfikacyjny VAT (NIP), nie będziemy naliczać Ci VAT od opłat za sprzedaż. Faktury z opłatami za sprzedaż będą zawierać Twój nr identyfikacyjny VAT (NIP) oraz opłaty netto (bez VAT). Zgodnie z ew. wymogami w Twoim kraju, możesz mieć obowiązek samodzielnego rozliczenia VAT (tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia, ang. reverse charge mechanism).

Ważne

Wszystkie informacje, w tym dane osobowe, związane z wnioskiem o zwolnienie z VAT, w tym nr identyfikacyjny VAT (NIP), będa przekazywane do i gromadzone w Stanach Zjednoczonych oraz innych lokalizacjach zgodnie z warunkami naszej Umowy z użytkownikiem oraz Zasad zachowania poufności.

Zastrzegamy sobie prawo do zażądania dodatkowej weryfikacji Twojego statusu podatnika VAT od Ciebie lub urzędów państwowych w zakresie dozwolonym prawem. Informacje te będą przetwarzane zogodnie z warunkami naszej Umowy z użytkownikiem oraz Zasad zachowania poufności.

Dopilnuj, aby dane podane przy rejestracji były aktualne, abyśmy wiedzieli, w jakim kraju masz siedzibę.

 

 

VAT na eBay dla sprzedawców firmowych

 

 
Jeśli potwierdzisz, że sprzedajesz jako firma i zapiszesz na koncie eBay nr identyfikacyjny VAT (NIP), będziemy Ci naliczać opłaty netto bez VAT.
Jeśli jesteś płatnikiem VAT, ale nie zapisałeś(łaś) nr identyfikacyjnego VAT (NIP) na koncie eBay , zapisz nr identyfikacyjny już teraz.
Jeżeli nie podasz nam ważnego numeru identyfikacyjnego VAT (NIP), musimy naliczać VAT wg stawki kraju, w którym masz siedzibę zgodnie z przepisami VAT UE ds. usług świadczonych drogą elektroniczną.
 
 
W przypadku sprzedawców z siedzibą w Niemczech i Wielkiej Brytanii, niezależnie od tego czy prowadzą firmę, czy nie, będziemy naliczać opłaty z VAT wg lokalnej stawki.
 
 
Jeśli masz siedzibę poza UE:
  • i wystawiasz oferty sprzedaży w naszych europejskich serwisach, dopilnuj, aby wypełnić wszelkie obowiązki podatkowe wynikające ze sprzedaży międzynarodowej.

  • nie będziemy naliczać Ci opłat za sprzedaż z europejskim VAT, ale może dotyczyć Cię podatek VAT, podatek od towarów i usług lub podobny według stawki dla Twojego kraju.

    Więcej informacji znajdziesz w Umowie z użytkownikiem serwisu eBay, w którym masz konto.

Jak sprawdzić, czy na koncie eBay mam zapisany nr identyfikacyjny VAT

Aby sprawdzić, czy zapisałeś(łaś) nr identyfikacyjny VAT (NIP z kodem kraju) w naszym systemie, przejdź do Mój eBay > Konto > Ustawienia serwisu > Informacje o firmie.

Jak zaktualizować swój nr identyfikacyjny VAT (NIP)

Aby zaktualizować nr identyfikacyjny VAT (NIP) zapisany na koncie firmowym:

Jeśli nie kwalifikujesz się już do zwolnienia z podatku VAT

Wyślij prośbę o anulowanie zwolnienia z podatku VAT

 

Twoja sprzedaż na eBay

Jeśli nie wiesz, czy masz wymóg naliczania VAT przy sprzedaży na eBay, skontaktuj się z doradcą podatkowym.

Jeżeli masz wymóg naliczania podatku VAT przy sprzedaży, masz obowiązek odprowadzania VAT do właściwego urzędu skarbowego zgodnie z obowiązującym prawem.

Aby Twój numer VAT (NIP) był widoczny w Twoich ofertach sprzedaży, dodaj swoje numery VAT (NIP) do ofert.

Pamiętaj, iż eBay to głównie rynek konsumencki. Z tego powodu sprzedawcy będący płatnikami VAT nie mogą doliczać VAT do ostatecznej ceny po tym, jak kupujący wygra aukcję.

Musisz przestrzegać warunków Umowy z użytkownikiem oraz praw i przepisów właściwych dla realizowanych przez siebie transakcji. W przeciwnym wypadku możemy np. ograniczyć Ci możliwość kupowania i sprzedaży lub zawiesić Twoje konto.

Pamiętaj także, że możemy przekazać informacje dotyczące Twojej sprzedaży urzędom państwowym, jeżeli będzie to wymagane prawem.

Uwaga

  • Podanie fałszywych informacji w celu uniknięcia płatności VAT jest karane zgodnie z przepisami prawa cywilnego lub karnego.

  • Współpracujemy z organami ścigania w przypadku podejrzenia o fałszowanie informacji w celu uniknięcia płacenia podatku VAT.

Kontakt z nami

Masz pytanie? Napisz do nas

 Kontakt z nami

Zapytaj użytkowników

Uzyskaj pomoc w Centrum odpowiedzi