Dozwolona jest sprzedaż niektórych gatunków zwierząt i rodzajów artykułów pochodzenia zwierzęcego, ale niektórych z nich nie można sprzedawać, ponieważ zakazują tego przepisy prawa polskiego i międzynarodowego.
Zapoznaj się z wytycznymi poniżej, aby sprawdzić, co można, a czego nie można sprzedawać. Jeśli sprzedaż jest dozwolona lub ograniczona, upewnij się, że przestrzegasz naszych wytycznych, ograniczeń dotyczących wysyłki oraz obowiązujących przepisów prawa. Sprawdź również, czy sprzedaż lub wysyłka Twoich towarów wymaga licencji, zezwolenia lub innych dokumentów.
Sprawdź, czy Twoje oferty spełniają te wytyczne. Jeśli nie spełniają, możemy je usunąć oraz ograniczyć funkcjonalność Twojego konta.
Wytyczne
Chociaż sprzedaż zwierząt domowych i większości żywych zwierząt jest zakazana, jest kilka gatunków, które można sprzedawać.
Podlega ograniczeniom
Dozwolona jest sprzedaż następujących zwierząt, pod warunkiem, że w ofercie zagwarantujesz, że zwierzęta te zostaną w bezpieczny sposób zapakowane i wysłane w sposób gwarantujący dostawę następnego dnia:
Żywe owady, świerszcze używane jako przynęta lub karma dla zwierząt domowych
Skorupiaki takie jak kraby lub homary, żywe w momencie sprzedaży, ale przeznaczone do konsumpcji
Ryby akwariowe lub do oczek wodnych (o dł. do 5 cm), ślimaki, kijanki itp. Dozwolona jest sprzedaż ryb akwariowych lub do oczek wodnych o długości większej niż 5 cm pod warunkiem, że w ofercie oferujesz „Odbiór osobisty.”
Jaja wylęgowe niektórych gatunków zwierząt są dozwolone, jeśli oferujesz tylko wysyłkę na terenie Polski z dostawą następnego dnia. Nie zezwalamy jednak na sprzedaż jaj wylęgowych gatunków zagrożonych wymarciem, ptaków dzikich i migrujących, węży oraz żółwi.
Niedozwolone
Sprzedaż pozostałych gatunków zwierząt niewymienionych na liście wyjątków powyżej, w tym sprzedaż ślimaków Pomacea
Niektóre rzadkie rodzime lub obce gatunki zwierząt chronione są przepisami rozporządzenia UE w sprawie handlu dziką fauną i florą.
Dozwolone
Zasadniczo dozwolona jest sprzedaż futer zwierząt niezagrożonych wyginięciem (z wyjątkiem kotów i psów), jeśli przestrzegane są lokalne przepisy prawa.
Dozwolona jest sprzedaż reprodukcji i sztucznych artykułów zwierzęcych. W opisie aukcji napisz, że sprzedajesz produkt sztuczny, syntetyczny lub reprodukcję.
Podlega ograniczeniom
Sprzedaż części zwierząt lub artykułów i roślin wymienionych w Załącznikach I, II lub III Załączników CITES dozwolona jest wyłącznie na podstawie posiadanego zezwolenia lub innych wymaganych dokumentów.
Niedozwolone
Sprzedaż futer zwierząt lub artykułów zawierających futro pochodzące ze zwierząt zagrożonych wyginięciem, kotów i psów
Narządy wewnętrzne zwierząt (np. pęcherz żółciowy niedźwiedzia)
Płyny ustrojowe lub odchody
Większość pułapek na zwierzęta można sprzedawać, chociaż niektóre ich rodzaje są nielegalne. Oto kilka przykładów:
Dozwolone
Pułapki na ryby
Pułapki do łapania żywych zwierząt
Pułapki na myszy
Inne humanitarne pułapki
Podlega ograniczeniom
Pułapki z klejem na insekty są dozwolone, ale nie pułapki z klejem służące do łapania takich zwierząt jak myszy i szczury.
Niedozwolone
Pułapki niewymienione w wyjątkach powyżej
Z niewielkimi wyjątkami nie można sprzedawać większości produktów z kości zwierzęcych z powodu umów międzynarodowych zakazujących sprzedaży tych przedmiotów.
Dotyczy to wszystkich rodzajów kości słoniowej, w tym przedmiotów prehistorycznych bądź uzyskanych legalnie właściwymi kanałami. Przykłady:
Produkty pozyskane ze słoni
Produkty pozyskane z hipopotamów
Produkty pozyskane z morsów
Produkty pozyskane z mamutów
Produkty pozyskane z narwali
Więcej informacji na temat handlu produktami z kości i kości słoniowej można znaleźć na stronach:
Dozwolona jest sprzedaż artykułów o kolorze kości słoniowej. W treści aukcji wyraźnie napisz, że chodzi o kolor kości słoniowej, a nie materiał.
Podlega ograniczeniom
Ponieważ wiele gatunków, z których pozyskiwana jest kość słoniowa, jest zagrożona wyginięciem i chroniona, sprzedaż kości słoniowej jest ogólnie zakazana w UE z dwoma wyjątkami:
Fortepiany wyprodukowane przed rokiem 1900 z klawiszami wykonanymi z kości słoniowej
Meble lub przedmioty drewniane pochodzące sprzed roku 1900 pokryte kością słoniową
W aukcji należy zaprezentuj pisemny dokument wystawiony przez upoważnionego specjalistę ds. antyków, że przedmiot został wytworzony przed rokiem 1900.
Wyhodowane i wytworzone przez człowieka produkty pochodzenia roślinnego z bielma pestek podobne do kości słoniowej, pod warunkiem, że w opisie aukcji napiszesz, z czego wykonany jest przedmiot
Dozwolona jest sprzedaż przedmiotów z masy celuloidowej podobnej do kości słoniowej, ale w opisie aukcji napisz, że przedmiot wykonano z celuloidu, a nie z prawdziwej kości słoniowej
Kości zwierząt, z których nie jest pozyskiwana kość szlachetna (np. bawołu, bizonów, lub wołów), pod warunkiem, że w opisie aukcji określisz nazwę gatunku zwierzęcia
Skamieniałe zęby lub kości mamuta, pod warunkiem, że są wystawione w kategorii Skamieliny. Skamieniałe ciosy mamuta są nadal niedozwolone.
Niedozwolone
Przedmioty wykonane z prawdziwej kości słoniowej
Kości zwierzęce, z których pozyskuje się kość słoniową, w tym kości słoni, morsów i wielorybów
Skamieniałe ciosy mamuta
Podlega ograniczeniom
Dozwolona jest sprzedaż przedmiotów (takich jak grzebienie, okulary, torby i obuwie) w całości lub w części wykonanych z plastiku lub innego materiału wytworzonego przez człowieka a będących w kolorze skorupy, ale w opisie aukcji należy wyraźnie zaznaczyć, że przedmiot nie jest wykonany z prawdziwej skorupy żółwia.
Niedozwolone
Przedmioty w całości lub w części wykonane z jakiejkolwiek części żółwi morskich, bez względu na wiek przedmiotu (np. kostki gitarowe, biżuteria, pudełka na biżuterię, grzebienie)
Niedozwolona jest sprzedaż przedmiotów, które wyglądają, jakby wykonane zostały z prawdziwego żółwia morskiego
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na tych stronach:
Chcemy chronić gatunki zagrożone wyginięciem. Ponadto przestrzegamy przepisów prawa oraz międzynarodowych umów dotyczących handlu zwierzętami i roślinami.