Jak spełnić wymogi Rozporządzenia o bezpieczeństwie produktów (GPSR)

W skrócie

Wchodzące w życie 13 grudnia 2024 r. Rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (ang. General Product Safety Regulation, GPSR) ma na celu zapewnienie sprzedaży bezpiecznych produktów w Unii Europejskiej (UE) oraz w Irlandii Północnej. Przepisy te dotyczą nowych i używanych produktów sprzedawanych na tych rynkach i wprowadzają określone wymagania dla firm w zakresie informacji o bezpieczeństwie produktów.

Co musisz wiedzieć

Aby spełnić wymogi rozporządzenia GPSR, wszyscy sprzedawcy biznesowi (firmy), wystawiający oferty sprzedaży w UE i Irlandii Północnej, muszą podać te informacje:

  1. Nazwa i dane kontaktowe producenta produktu
  2. Jeśli producent nie ma siedziby w UE czy Irlandii Północnej, należy wskazać nazwę i dane kontaktowe osoby lub podmiotu odpowiedzialnego z siedzibą w UE.
  3. Wszelkie istotne informacje o produkcie, takie jak nr modelu, zdjęcia, typ i oznaczenie CE.
  4. Informacje dotyczące bezpieczeństwa i zgodności produktu, takie jak ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa, etykiety i instrukcje obsługi w lokalnym języku.

Wprowadziliśmy nową funkcję, aby łatwiej było Ci podać te informacje w ofertach i zapewnić sobie zgodność z przepisami, gdy zaczną one obowiązywać w tym roku.

Często zadawane pytania

W ofertach musisz uwzględnić wszelkie stosowne instrukcje, ostrzeżenia dotyczące bezpiecznego użytkowania i utylizacji oraz informacje dotyczące bezpieczeństwa produktu, który sprzedajesz.

Informacje te muszą być podane w języku kraju, gdzie sprzedajesz swoje przedmioty.

Możesz dołączyć obraz (piktogram, symbol lub etykietę), oświadczenie (ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub ostrzeżenia o zagrożeniach chemicznych), instrukcję obsługi lub dowolny inny dokument, który zawiera te informacje.

Obsługiwane formaty plików: .pdf, .jpg, .png. 

Informacje te można znaleźć na produkcie, na jego opakowaniu lub w dołączonych do niego dokumentach. Jeśli nie masz tych informacji, możesz skontaktować się z producentem produktu.

Proponujemy:

  • poszukać danych kontaktowych na stronie producenta lub jego autoryzowanego przedstawiciela.
  • skontaktować się z dystrybutorem producenta.

Rozporządzeniem GPSR nie są objęte te produkty i kategorie:

  • Produkty lecznicze
  • Produkty spożywcze i paszowe
  • Żywe zwierzęta i rośliny
  • Genetycznie zmodyfikowane organizmy i mikroorganizmy
  • Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego
  • Produkty ochrony roślin zwane także pestycydami
  • Produkty roślinne i odzwierzęce związane z ich reprodukcją
  • Antyki
  • Pewne typy statków powietrznych
  • Sprzęt przewozowy obsługiwany przez dostawcę usług do transportu konsumentów
  • Produkty, które wymagają naprawy, odnowienia lub recyklingu przed użyciem i są wyraźnie oznaczone jako takie produkty

Pobierz listę wykluczonych kategorii eBay. Więcej informacji znajdziesz w Artykule 2 Rozporządzenia GPSR.

Przepisy wykluczają antyki, które, na potrzeby tych regulacji, obejmują przedmioty kolekcjonerskie oraz dzieła sztuki, ponieważ nie mogą one spełnić koniecznych wymagań dotyczących bezpieczeństwa. Definicja antyków uwzględnia przedmioty w wyjątkowym wieku, dzieła sztuki (stworzone wyłącznie w celach artystycznych) oraz przedmioty kolekcjonerskie (cechujące się wystarczającą rzadkością lub historycznym lub naukowym znaczeniem, które uzasadnia ich kolekcjonowanie i ochronę). Aby określić, czy dany przedmiot spełnia wymogi definicji antyku, sprawdź Załącznik IX do Dyrektywy w sprawie VAT, który według rozporządzenia GPSR można wziąć pod uwagę.

W przypadku innych kategorii możesz podać rok produkcji lub publikacji. W celu identyfikacji konkretnych produktów lub partii możesz także podać numer modelu, produktu, serii lub partii oraz kody EAN lub UPC. Podaj te informacje razem z marką lub danymi producenta w sekcji parametrów Twoich ofert sprzedaży. Możesz dodać również wszelkie dodatkowe informacje, jakie posiadasz, aby ułatwić kupującym podjęcie świadomej decyzji.

Podmiot odpowiedzialny z siedzibą w UE lub Irlandii Północnej odpowiada za określone zadania związane ze zgodnością i bezpieczeństwem produktów, w tym za:

  • Sprawdzanie, czy deklaracja zgodności UE, oznaczenie CE lub inna dokumentacja techniczna jest prawidłowa, a także przekazywanie tych dokumentów organom nadzoru rynku w celu wykazania zgodności produktu z wymaganiami
  • Informowanie organów nadzoru rynku o produktach niebezpiecznych i wypadkach w systemie wczesnego ostrzegania EU Safety Business Gateway
  • Współpracę z organami nadzoru rynku oraz dopilnowanie, aby podjęte zostały niezbędne działania w celu rozwiązania problemów związanych ze zgodnością
  • Dostarczanie, na wniosek organów administracji, udokumentowanych dowodów przeprowadzonych kontroli

Podmiot odpowiedzialny musi mieć siedzibę w UE lub Irlandii Północnej i może to być jeden z poniższych podmiotów:

  • producent
  • importer
  • autoryzowany przedstawiciel producenta
  • dostawca usług logistycznych (fulfillmentu), jeśli producent, importer lub autoryzowany przedstawiciel nie mają siedziby w UE lub Irlandii Północnej

Jako sprzedawca możesz skontaktować się z producentem lub swoim dostawcą z wcześniejszego etapu łańcucha dostaw, aby uzyskać nazwę oraz dane kontaktowe podmiotu odpowiedzialnego z UE lub Irlandii Północnej.

Jeśli jesteś producentem lub właścicielem marki, który ma siedzibę poza UE lub Irlandią Północną i ma oddział w UE lub Irlandii Północnej lub ma już importera w UE lub Irlandii Północnej, możesz wyznaczyć go na podmiot odpowiedzialny dla Twoich produktów. Możesz także skontaktować się z laboratorium badawczym lub firmą certyfikującą, z którą współpracujesz, ponieważ mogą pomóc Ci w wyznaczeniu podmiotu odpowiedzialnego.

Obecnie szukamy zewnętrznych firm, które mogłyby pomóc sprzedawcom w wyznaczeniu podmiotu odpowiedzialnego z siedzibą w UE lub Irlandii Północnej. Zaktualizujemy tę stronę i przekażemy stosowne informacje, gdy tylko będą dostępne.

Produkty, których producent już nie istnieje, nie są zwolnione z tych wymagań. Niemniej jednak, według art.51 rozporządzenia GPSR produkty, które zostały po raz pierwszy dostarczone na rynek UE przed 13 grudnia 2024 r. i spełniają wymogi Dyrektywy 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (ang. General Product Safety, GPS), można nadal sprzedawać bez podawania w ofertach sprzedaży informacji wymaganych przez rozporządzenie GPSR. Obowiązuje to także, nawet jeśli producent zakończył działalność.

Przykład: Sprzedajesz zgodny z wymaganiami produkt, który został wprowadzony na rynek UE przed określoną datą - nie musisz podawać w swoich ofertach informacji wymaganych przez GPSR, takich jak dane producenta. Nadal mogą Cię obowiązywać wymogi informacyjne na mocy innych przepisów.


Postanowienia art. 51 rozporządzenia GPSR mają zastosowanie także wtedy, gdy sprzedajesz używane produkty, które zostały wprowadzone na rynek UE przed 13 grudnia 2024 r. i spełniają wymogi Dyrektywy 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. Dla takich produktów nie musisz podawać w swoich ofertach sprzedaży informacji wymaganych przez rozporządzenie GPSR. Możesz mieć nadal obowiązki informacyjne na mocy innych przepisów. Zalecamy dodanie do ofert infomacji wymaganych przez GPSR, jeśli uważasz, że jest to konieczne.

eBay nie może udzielać porad prawnych, a powyższe Często zadawane pytania mają charakter ogólnych informacji. Aby uzyskać szczegółowe informacje, w jakim zakresie rozporządzenie GPSR i inne przepisy dotyczą Twojej działalności oraz Twoich produktów i ofert sprzedaży, skontaktuj się z radcą prawnym.