Przygotuj się na nowe wymagania prawne w Wielkiej Brytanii

Oznaczenia zgodności produktów UKCA, UKNI i CE: Co musisz wiedzieć i zrobić

Po wyjściu z UE Wielka Brytania wprowadziła własne przepisy obejmujące większość towarów podlegających wcześniej unijnemu oznakowaniu CE. Oznaczenie CE wskazuje, że produkty spełniają wymagania UE w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia lub środowiska. Przygotuj swoją firmę na te zmiany, aby móc kontynuować sprzedaż swoich produktów na rynkach Wielkiej Brytanii (GB) i Irlandii Północnej (NI).

Co musisz wiedzieć

W ramach nowych przepisów wprowadzono 2 nowe rodzaje oznaczeń, z którymi należy zachować zgodność przy sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej:

1. UKCA

2. UKNI

(UK Conformity Assessed):

  • nowe oznaczenie produktu wymagane w celu wykazania, że dany towar jest zgodny z przepisami brytyjskimi i może być wprowadzony na rynek Wielkiej Brytanii (Anglia, Walia i Szkocja)
  • obejmuje wszystkie towary, które wcześniej wymagały oznaczenia CE.


(United Kingdom Northern Ireland):

  • nowe oznaczenie zgodności dla produktów wprowadzanych na rynek Irlandii Północnej, ale tylko w przypadku, gdy skorzystano z usług brytyjskiej jednostki oceniającej zgodność. 
  • obejmuje również towary, które nadal wymagają oznaczenia CE.

Co musisz zrobić

Jeśli wprowadzasz towary na rynek UE

Sprawdź swoje oferty sprzedaży i zaktualizuj odpowiednie przedmioty przy użyciu nowych oznaczeń do 1 stycznia 2023 roku. Jeśli do tego dnia nie wprowadzisz odpowiednich zmian, wszystkie niezgodne oferty mogą zostać usunięte.

Przygotuj swoją firmę do nowych przepisów o oznaczeniach UKCA i UKNI i dowiedz się, jak umieścić je na towarach, z przewodników brytyjskiego rządu: